Mediální partneři

První letošní vítězství pro Kolajíka

IMG_83411

Začátkem července to s tímto závodem vůbec nevypadalo dobře. Z organizačních důvodů jsme se rozhodli zrušit závod na Kyčerce a chvíli to vypadalo, že letošní seriál RPM stav wood bike series bude mít jen pět podniků. Díky sedánku pár přátel bikerally se usmlouvala tajná dohoda, že na to Haff nebude sám a bude nás celá hromada… Mezi náhradními lokalitami se rázem stal největším favoritem Zlín a tak se díky Marianu Piňosovi začalo narychlo povolovat, přemlouvat, dotvářet…vše tak, aby les nad Hvězdárnou na Lesní čtvrti po dvou letech zase ožil. I když bylo patrné, že proti minulým létům se celé rodinné klany vydávají do přírody i přes týden a tráví hodně času na čerstváku s dětmi. Překvapil nás kůrovec, ale naštěstí to není divočák. Vše klapalo, na brigec došlo o něco méně slibotechen, prostě kde je dnes práce, tam potkáš přátele. Na nakouslém jabku, co ho ztěžka vytáhneš z kapsy, nenajdeš ani pravdivou fotku, natož tak kamaráda. Prostě svět trošku chcíííp.

IMG_79732

Vítěz Bikerally Zlín Martin Kolajík

Páteční trénink a registračka napovídala slušňáka počasí i účast. Přání bylo jediné. Klidně pod mrakem a ve startovce 90 závodníků minimum… Jiří Haff Haferník: „Vše se vydařilo a úplně mě rozbil ranní teplý vánek při cestě k autu… v sobotu jsem se již ráno cítil hodně pozitivně a díky úplně novému týmu pořadatelů jsem věřil, že to prostě půjde jak má. Vyplatilo se. Bylo to náročné. Stovka závodníků potvrdila účast registrací, přijelo spousta history jezdců, celebrit, co už znají kolo jen z dálky. Určitě důkazem bude video, na které se po létech pořádání těším jak malý Jarda. Co jsem viděl na vlastní oči, bylo zaznamenáno a snad se při stříhání neustřihne do koše.“ A měl pravdu. Třeba legendární Ruda Štěrba, který býval kdysi dávno i pořadatelem woodbiku na Vsetíně. Ale hlavně jezdec staré školy, kdy se do vracáku dobrzďovalo protismykem s následným překlopením do zatáčky. Tak tenhleten „fotr“ si kvůli Lesňáku a „návratu legend“ koupil kolo. A ne jen tak ledajaké. Těžký oldschool v podobě celoodpruženého Gianta, ovšem někde z počátku století. A dojel nám po hóódně letech ukázat, jak jezdí vsetínský Jednota racing tým. Kdo nezažil, neuvěří. Když udělat šou, tak se vším všudy. A tenhle Pán to umí a potvrdil absolutní prvenství v šílenosti zvané dát to dveřma kdekoliv! Fandili mu i rallyoví mistři Valda s Břízou.

IMG_81121

Michal Červenka

Hned od první RZ se ujal vedení průběžný lídr seriálu David Šůstek, pronásledován svými největšími konkurenty Kolajíkem a Huňou. Oba shodně zaostali o 3 desetiny. Další favorité Navrátil a Kulhánek už ztrácí kolem vteřiny. Druhý průjezd stejným testem ovládl Martin Kolajík a dostal se o 3 desetiny před Šůstka. Martin Kulhánek a Tom Navrátil už ztrácí dvě vteřiny a svádí souboj o třetí místo. Z toho bohužel odpadl Tomáš Huňa, který v rychlosti zavadil pedálem o kořen a ošklivě havaroval. Výsledkem bylo zlomené zápěstí a hospitalizace s operací ramene. Náš sport, ať už ho nazveme jakkoliv, je nebezpečný. Adrenalin není jen slovo do tiskovek. Podmínky zlínského závodu nebyly ty nejtěžší. Přesto bylo hodně zraněných. Přál bych si nejen já, aby se všichni brzy uzdravili a dál s námi mohli závodit a dělali dále to, co je baví.

IMG_79141

Třetí RZ vedla přes legendární zlínský vracák, za nímž následovaly další dva přímo před cílem. Divácká kulisa zde panovala tradičně neskutečná. Nejrychlejší byl Šůstek, ale o pouhou desetinu před Kolajíkem. Před posledním průjezdem tak činí rozdíl mezi oběma jezdci dvě desetiny. Rozhodnutí přinesl právě zmiňovaný vracák, kde oba jezdci chybují a jsou trochu širocí ve výjezdu. Kolajos svou drobnou chybu rychle napravuje a jede si pro první letošní vítězství. Davidu Šůstkovi to trvá déle a ztráta šesti vteřin znamená i ztrátu pódia a propad na čtvrté místo. Na dvojku jde díky vítězství v erzetě Tom Navrátil, třetí místo zůstává Martinu Kulhánkovi.

IMG_81701

„Závod ve Zlíně byl náhrada za zrušenou Kyčerku a já byl rád, že se bude závodit zrovna tady. Osvědčené a skvěle připravené tratě, do toho krásné počasí dávaly napovědět, že to budou super závody. Už od první RZ bylo jasné, že to bude boj hlavně mezi mnou, Davidem a Tomem Huňou. Tomáš ale ve druhé RZ ošklivě spadl, poranil se a musel odjet do nemocnice. Tímto bych mu chtěl ještě jednou vzkázat, ať se co nejdřív uzdraví! Takže boj o vítěztví už se odehrával jen mezi mnou a Davidem, i když při takovém nasazení, jaké se jede, se mohlo stát ještě cokoli. Před závěrečnou RZ nás dělilo pouze 0,2 vteřiny v můj prospěch. O všem rozhodl legendární „vracák“, kde David chyboval a ztratil tam spoustu času. Mě se podařilo tlak ustát a až na menší zaváhání zásadně nechybovat. Po dlouhé době jsem se tak mohl radovat z vítěztví. Už teď se těším na poslední závod na Kopné, který nás čeká příští víkend, kde se rozhodne o celkovém vítězi seriálu,“ hodnotí závod jeho vítěz Martin Kolajík z SBT Fryšták.

IMG_83411

 

Juniorskou kategorii ovládl Tomáš Škarek před Kristianem Porubanem, když absolutně obsadili šesté a sedmé místo. Na bedně je doplnil Max Adami, který byl třetí taky v úvodu sezóny v Bučovicích. V hardtailech klasika, tentokrát nejrychlejší Ondra Doležel před „Kikinem“ Krhánkem a Dominikem Slováčkem.

Bikerally Zlín byl plný emocí, velkých sportovních jednohubek v podání profesora Vlasty Hynčici, který svým soupeřům ukázal co je technický průjezd neprůjezdného vracáku… Masters nad 35 let vyhrál Vlasta Hynčica před Víťou Malým. Třetí byl Michal „Červas“ Červenka, který seděl na závodním kole po dlouhých pěti letech! A s ním velká část jeho tehdejšího týmu ve starých retro dresech. Prostě známí a pokec na každém kroku.

Kategorii Střelců U15 vyhrál Filip Chlup před dalším Filipem Dočekalem a týmovým kolegou Ondrou Kolečíkem. Nejrychlejší ženou byla Simča Porubanová před Bárou Tesařovou a Zuzkou Zbořilovou.

Přivítali bychom snad jen větší zájem veřejnosti a to hlavně rodin s dětmi, kdy se snažíme o zapojení celé rodiny v rámci Capri-sonne bike školky, která je zdarma na všech závodech.

IMG_81211

Capri-sonne bike školka

„Miluju atmosféru jakéhokoliv závodu, ale bikerally má svou duši a to je prostě něco, co jinde nevidíš a nezažiješ. Děkuji celému organizačnímu týmu a všem, co i málem pomohli. Musím taky vyzvednout kladný přístup Lesů Luhačovice, Města Zlína a všech jeho organizačních složek,“ vypočítává na závěr ředitel závodu Jiří „Haff“ Haferník.

Finálový závod nás čeká už další víkend 23. září na Kopné, kde se nejenom rozhodne o absolutním vítězi seriálu a všech jeho kategorií, ale čeká nás také jeho atraktivní noční prolog.

V redukovaném součtu bodů (po škrtnutí nejhoršího výsledku) vede Šůstek 178 b., 2. Kolajík 175 b., 3.Kulhánek 161 b.

Absolutní pořadí Bikerally Zlín:

  1. Martin Kolajík                      SBT Fryšták racing              3:41,9
  2. Tomáš Navrátil                     Specialized CZ                      + 3,5
  3. Martin Kulhánek                Pitchagoggles.cz                  + 5,1
  4. David Šůstek                        DH Slovan Luhačovice       + 6,1
  5. Vojtěch Šimek                     Maloch racing team           + 7,9

-Zd-

 

Průběžné pořadí


Absolutně WBS 2019
1Novosád R.91
2Malý P.86
3Gergel J.79
Muži WBS 2019
1Novosád R.91
2Malý P.86
3Gergel J.79
Junioři WBS 2019
1Kolečík T.95
2Horák D.81
3Chlup F.75
Hardtail WBS 2019
1Pospíchal V.88
2Bednařík M.86
3Hrabec T.72
Střelci WBS 2019
1Kolečík O.100
2Kadlec P.77
3Svoboda A.68
Gentlemen WBS 2019
1Pančocha Z.100
2Lang R.82
3Skočovský A.79
Legendy WBS 2019
1Mácha L.100
2Baďura L.86
3Húšť J.86
Ženy WBS 2019
1Neumannová A.95
2Olšáková K.82
3Martinková D.79